Vedenie biatlonu dalo Rusku čas kvôli dopingu. Je to hra o čas, kritizuje Hamza

Vedenie Medzinárodnej biatlonovej únie (IBU) na dnešnom mimoriadnom zasadnutí v dejisku Svetového pohára v Anterselva začalo formálne konanie s ruským zväzom pre podozrenie z dopingu. Ruský zväz sa má do 5. februára vyjadriť, akú úlohu hral v údajnom štátom riadenom dopingovom systému.

Rusko tak zatiaľ uniklo prísnemu trestu, ktorým mohlo byť aj kompletný vyradenie reprezentácie zo Svetového pohára. Vedenie IBU bude znovu zasadať pred majstrovstvami sveta v Hochfilzene, ktoré začne 9. februára.

“Pripadá mi to ako hra o čas. Neviem, na čo sa má Rusko vyjadrovať, prípad je úplne jasný,” povedal predseda českého zväzu biatlonu Jiří Hamza, ktorého správa o rozhodnutie IBU zastihla už na ceste z Anterselva.Postup vedenia IBU už skôr kritizoval v relácii iSport TV Overtime (SLEDUJTE TU & gt; & gt; & gt;)

“Ak sa nenájde nejaké riešenie, budeme požadovať zvolanie mimoriadneho kongresu, pretože pán Besseberg (predseda únie) sa stále odvoláva na kongres IBU,” dodal. Riadny kongres IBU sa má konať až budúci rok v Poreči.

Máme na stole veľký problém, tvrdí prezident IBU

K ráznemu boji proti organizovanému dopingu v Rusku vyzvali IBU okrem iného aj sami biatlonisti . Výzvu českého reprezentanta Michala Šlesingr a Francúza Martina Fourcade podpísalo viac ako 150 pretekárov.Biatlonovej únii tiež napísal otvorený list Hamza, ktorý požadoval razantné sprísnenie trestov pre podvodníkov.

Výzva športovcov a funkcionárov bola reakciou na druhú správu Svetovej antidopingovej agentúry (WADA), podľa ktorej sa organizovaný doping v Rusku týkal aj 31 biatlonistov . V decembri boli predbežne suspendované Olga Viluchinová a Jána Romanovová, ktoré už ukončili kariéru. Ak by im bol doping preukázaný, dodatočne by sa mohli posunúť na pódium v ​​pretekoch štafiet na olympijských hrách v Soči pôvodne štvrtej Češky.

Proti zvyšným 29 nemenovaným ruským biatlonistom začala IBU formálne konanie a dnes oznámila, že 22 ich bolo zastavené kvôli nedostatku dôkazov.Vyšetrovanie siedmich prípadov stále prebieha.

“Máme na stole veľký problém, to nie je žiadne tajomstvo. Musíme ale tiež chrániť športovcov, ak nemáme dôkazy, že sa previnili proti antidopingovým pravidlám,” uviedol prezident IBU Anders Besseberg.

Ním vedená organizácia tiež čelila kritike za to, že napriek odporúčaniu WADA po prvej takzvanej McLarenově správe o ruskom dopingu udelila vlani v septembri dejiska majstrovstiev sveta 2021 Ťumeni.