Parádny úvod strachovať! V Aspene došla v slalome štvrtá

Lyžiarka Šárka Strachová začala sezónu štvrtým miestom v slalome Svetového pohára v Aspene. Závod jasne ovládla dvadsaťročná domáce Američanka Mikaela Shiffrinová, ktorá vyhrala s rekordným náskokom 3,07 sekundy pred Slovenkou Veronikou Velez-Zuzulová. Tretie miesto obsadila Švédka Frida Hansdótterová, ktoré strachovať porazila o 62 stotín.

“Je to pekný štart do sezóny. S jízdama som spokojná tak na pol, je čo zlepšovať,” uviedla strachovať na svojom facebooku.

Slovenská lyžiarka bola po vydarenej minulej sezóne opäť medzi elitnú žrebovania sedmičkou a štartovala do 1. kola ako druhá. Hoci v polovici pretekov strácala na vedúcu Shiffrinovou cez dve sekundy, predviedla solídny jazdu a na stupne víťazov útočila zo štvrtej pozície.Prvá časť druhého kola išla na istotu, ale v druhej polovici zrýchlila a plynulá jazda jej vyniesla priebežné vedenie.

Všetky tri súperky štartujúci za strachovať boli rýchlejšie, napriek tomu si bronzová medailistka z olympijských hier vo Vancouveri aj tohtoročných majstrovstiev sveta pripísala jeden z najlepších výsledkov kariéry. Štvrtá bola naposledy v marci 2009 v nemeckom Ofterschwangu. Na stupne víťazov vo Svetovom pohári sa dostala dvanásťkrát.

Na Aspen má držiteľka štyroch medailí z MS vrátane zlatej z Aare 2007 dobré spomienky, lebo na tamojšom svahu vyhrala v rokoch 2008 a 2009. Sú to zatiaľ jej jediné výhry vo SP.V nedeľu sa na rovnakom mieste pôjde druhý slalom po zrušenom závodu vo fínskom Levi pred dvoma týždňami.

“Druhé kolo bolo ťažšie tým, že bolo v tieni a nebolo úplne dobre vidieť. Zajtra je nový závod, nová šanca . Debna je kúsok. Zajtra budem možno už 1. kolo ešte viac riskovať, dnes už sme si kopec trochu ohmatali, “dodala strachovať.

Ďalšie slovenskej reprezentantky sa do druhého kola nedostali. Kvalitný výkon však predviedla Martina Dubovská, ktorá obsadila 35. miesto a k postupu medzi bodovanú tridsiatku jej chýbalo 34 stotín. Kateřina Pauláthová jazdu rovnako ako v piatkovom obrovskom slalome nedokončila, rovnako dopadlo ďalších dvadsaťdva slalomářek.

Závod SP v zjazdovom lyžovaní v Aspene (USA):
Ženy – slalom: 1.Shiffrinová (USA) 1: 39,81 (48,01 + 51,80), 2. Velez-Zuzulová (SR) -3,07 (49,39 + 53,49), 3. Hansdotterová (Švéd.) -3 , 26 (49,83 + 53,24), 4. strachovať (ČR) -3,88 (50,02 + 53,67), 5. Pietiläová-Holmnerová (Švéd.) -5,15 (51,16+ 53,80), 6. Noensová (Fr.) -5,25 (50,73 + 54,33), 7. Holdenerová (Švajč.) -5,27 (51,30 + 53,78), 8. Gagnonová (Kan.) -5,45 (50,88 + 54,38), 9. Hectorová (Švéd.) -5,50 (51,37 + 53,94), 10. Mielzynská (Kan.) -5,66 (51,25 + 54,22),…v 1. kole 35. Dubovská 53,38, Pauláthová (obe ČR) nedokončila.

Priebežné poradie SP (po 3 zo 41 pretekov ): 1. Shiffrinová 180, 2. Brignoneová (It.) 160, 3. GUTOVA (Švajč.) 150, 4. Bremová (Rak.) 123, 5. Hansdotterová 115, 6. Hectorová 97, .. .15. Strachová 50.