Novú cenu FIFA získa Messi, Ronaldo, alebo Griezmann

Novú cenu The Best pre najlepšieho futbalistu za rok 2016 získa Lionel Messi z Barcelony, Cristiano Ronaldo z Realu Madrid, alebo Antoine Griezmann z Atlética Madrid.


Trojicu finalistov dnes oznámila svetová futbalová federácia FIFA, ktorá vyhlási víťaza ankety 9. januára na tradičnom ceremoniáli v Zürichu.

Messi tento rok získal s Barcelonou ôsmy ligový titul, ku ktorému pomohol 26 gólmi; lepší boli v najvyššej španielskej súťaži iba spoluhráč Luis Suárez (40) a Ronaldo (35). Na majstrovstvách Južnej Ameriky postúpil s Argentínou do finále a stal sa tiež najlepším strelcom reprezentácie v histórii.

Ronaldo si bude rok 2016 pamätať ako rok, kedy si dvakrát dokázal podmaniť Európu.Najprv doviedol ako najlepší strelec súťaže s 16 gólmi Real k triumfu v Lige majstrov a potom na Eure prispel Portugalsku v kapitánskej úlohe k historickému prvému titulu.

Griezmann, ktorý sa o svetové ocenenie uchádza prvýkrát, najprv došiel s Atlético do finále ligy majstrov, potom bol zvolený najlepším hráčom španielskej ligy v konkurencii Messiho i Ronalda.Následne ako najlepší hráč aj strelec majstrovstiev Európy dotiahol Francúzsku do finále, kde však domáci tím nestačil na Portugalsko.

O trofej pre najlepšieho trénera sa budú uchádzať Claudio Ranieri, strojca senzačného triumfu Leicesteri v anglickej lige, kouč portugalských majstrov Európy Fernando Santos a tiež Zinedine Zidane, ktorý doviedol Real Madrid k víťazstvu vo finále Ligy majstrov, hoci jeho jedinou predchádzajúcou trénerskú skúseností bolo pôsobenia u rezervného tímu “bieleho baletu”.

na cenu pre trénera ženského futbalu kandidujú Pia Sundhageová, ktorá brala so švédskou reprezentáciou striebro na olympijských hrách, jej finálová premožiteľka s nemeckou reprezentáciou Silvia Neidová a Jillian Ellisová, trénerka amerického národného tímu.

Titul futbalistky roka potom získa Melanie Behringerová z Nemecka, Carly Lloydová z USA , alebo päťnásobná víťazka ankety Marta z Brazílie.

Na gól roka kand idují Brazílčan Marlon s akrobatickou strelou, Venezuelčanky Daniuska Rodriguezová s individuálnou akciou zakončenou ranou do šibenice a priamy kop s neskutočnou falšom v podaní Mohd Faiza Subriho z Malajzie.

Víťazi ankiet budú vyhlásení 9.januára a do hlasovania sa prvýkrát zapojí aj fanúšikovia, ktorí budú rozhodovať spoločne s trénermi a kapitánmi reprezentáciou a novinári. Hlasovanie odštartuje 4. decembra a bude ukončené 22. decembra. Následne 2. januára FIFA zverejní užšiu trojčlennú nomináciu.

FIFA v posledných šiestich rokoch anketu vyhlasovala spolu s časopisom France Football ako Zlatú loptu FIFA, ktorý štyrikrát získal Messi a dvakrát Ronaldo. Tento rok sa však ankety znovu osamostatnili a France Football vyhlási 13. decembra Zlatú loptu. V ňom majú Messi s Ronaldom po jednom triumfe.

Sponzor článku je on-line obchod s nábytkom Babynabytek ponúka produkty, ako sú, napríklad detské ležadlo