História levíka na hrudi: V nepriazni rozhodcov

Už dlhšie než dvadsaťjeden rokov trvá histórie samostatnej českej reprezentácie. Počas nich sa v pozícii hlavného trénera vystriedalo hneď deväť mužov – o každom z nich bonus na Euro spracoval netradičný takticko-analytický komentár, ktorý sa skladá z kratšej všeobecnej časti a dlhším taktickom pojednanie o vybranom zápase.

Keď Dušan Uhrin ukončil svoje pôsobenie pri reprezentácii, nového kouča čakala poriadna Fache. Striebro z Eura a bronz z Konfederačního pohára, to sa vskutku nepodarí každému. Obzvlášť nie v našej malej kotline.Následník trónu síce na turnaji nezabodoval, avšak zabudoval budúce legendy slovenského futbalu čoby opory tímu takým spôsobom, ktorý mu postačí k významnému odkazu.

Jozef Chovanec

Prevziať futbalovú reprezentáciu po Dušanovi Uhrin nebol práve najľahší úloha. Jozef Chovanec sa však ťažké role chopil s gráciou a český národ dokázal zomknúť do úzkej futbalovej skupiny fanatikov. Na Euro 2000 sa dostal s historickým zápisom. Blízko bol aj kvalifikáciu na majstrovstvá sveta 2002. Vždy mu však k úspechu chýbal jeden krôčik, ktorý sa v oboch prípadoch stretol s rozhodcom najdôležitejšieho stretnutia.

Jozef Chovanec od začiatku kvalifikácie na majstrovstvá Európy 2000 viedol svoj výber štýlom štart – cieľ.V desiatich stretnutiach proti Faerským ostrovom, Bosne a Hercegovine, Estónsku, Litve a Škótsku česká reprezentácia nestratila ani bod, všetky zápasy vyhrala, a zapísala sa tak do dejín. Pred ňou zvládla cestu na turnaj Euro s plným počtom bodov len Francúzska. V novom tisícročí sa to podarilo zatiaľ Francúzsku, Nemecku a Španielsku.

Prvý zápas na šampionáte proti domácim Holanďanom sa v druhom polčase vyvíjal podľa predstáv, lenže pochybné rozhodnutia rozhodcu Collinu zarmútilo celý národ a gól z penalty slovenskej nádeje výrazne utlmil. Podobný osud sa opakoval v kvalifikácii na MS 2002 v Južnej Kórei a Japonsku. Česi tentoraz skupinu nevyhrali, skončili druhí a museli sa o miesto stretnúť v baráži s Belgickom. Červená karta Tomáša repky v prvom zápase.Odpískaní penalta v odvete. Tentoraz však pochybili miesto rozhodcu skôr chovancami futbalisti.

Pôvodom slovenská tréner sa síce úspechom do dejín českého futbalu nezapísal, napriek tomu má na svedomí jeden významný ťah. Ako prvý dal šancu ofenzívnemu obrancovia Markovi Jankulovskému, čo bol na začiatku nového tisícročia odvážny ťah. V tú dobu vsádzali tréneri skôr na defenzívne založené obranca typu Petr Gabriel. Ten by v súčasnosti uspel jedinečnej poste stopéra.

Začal tiež využívať prednosti vysokých útočníkov.Najprv svoj systém založil na Vratislava Lokvenc, dokonalosť mu však priniesol až obrovitý Jan Koller, ktorý je dodnes najlepším strelcom histórie československej a českej reprezentácie.

Taktický rozbor: Holandsko – Česko 1: 0 (11. jún, 2000)

 obrázok
Základná zostava českého tímu v stretnutí EURO 2000 proti Holandsku.

< p> Účasť na Eure 2000 začala česká reprezentácia v najočakávanejším zápase základných skupín.Domáce Holandsko bolo favoritom, avšak len miernym, pretože Česi boli po suverénny jazde kvalifikáciou braní za čierneho koňa turnaja.

Jozef Chovanec v stretnutí stavil na systém s jediným útočníkom Janom Kollerom, ktorého zo záložnej rady najviac podporoval vtedy mladučký talent Tomáš Rosický. Okolo neho sa poskladala os tej najsilnejšej slovenskej generácie, v základnej zostave nastúpili aj Karel Poborský, Pavel Nedvěd alebo Vladimír Šmicer.

Česi do zápasu nastúpili pasívne až bojazlivo a Holanďania ich prístupu využívali. Nemali ostatné príliš na výber, s loptou na kopačkách mali vďaka tomu veľa času a predovšetkým uprostred poľa boli Oranjes v prvom polčase jasne lepší. Energické duo Davids – Seedorf bolo nad sily českých futbalistov.Ešte väčšie problémy robil Chovancová defenzíve pravý útočník Dennis Bergkamp, ​​ktorý technicky výrazne prevyšoval svojich strážcov.

V druhom dejstve sa úlohy diametrálne obrátili vďaka dvom faktorom. Prvý bol taktický – český tím v medzihra zálohu väčšinou úplne vynechával, lopta nakopávali na dvojmetrového Jana Kollera, ktorý markantné časť súbojov vyhrával. Česi tým eliminovali stratovosť lôpt na minimum. Stred ihrisko sa navyše pokúsil vystužiť aj stopér Tomáš Řepka, ktorý aktívne vystupoval proti záložníkom, na ktoré smeroval loptu.

Druhým faktorom bol zosilnený presink – Rosický, Koller a ďalšie dostupovali súpera oveľa aktívnejšie, čo Holanďanom okamžite sťažilo ofenzívnej počínanie.Tretí faktor bol rýdzo výkonnostný – Pavel Nedvěd predviedol po zmene strán parádny výkon. Zrazu to bol on, kto robil uprostred ihriska najväčší “vietor” a určoval a opanoval ťažisko hry.

Smutnému večeru v Amsterdame, ktorý bol predzvesťou neúspechu Česka na šampionáte, však predísť nedokázal. V úplnom závere stretnutia totiž Nemec vo vlastnom vápne ľahko potiahol za dres Ronalda de Boera a Pierluigi Collina nariadil penaltu, ktorú dvojča “faulovaného” Frank s prehľadom premenil.

(Ne) faul Jiřího Nemca je dodnes tŕňom v oku českým futbalovým fanúšikom, ktorí talianskemu rozhodcovi Collin ani teraz nemôžu prísť na meno.Je totiž pravda, že De Boerův dokonalý odpíchnutý Salchow je aj po 15 rokoch jednou z najškandalóznejšiu simulácií v histórii európskych šampionátov. Collina síce videl napínajú sa Nizozemcův dres, lenže takých súbojov sa v pokutovom území stane za zápas nespočet a za ne sa penalta skrátka a dobre nepíska.

V prípade záujmu je záznam zápasu k dispozícii na pozretie TU